Kandidatke in kandidati za volitve v Evropski parlament
mag. Darja Radić
Darja v dveh minutah:
Mag. Darja Radič se je rodila 7. decembra 1965 na Jesenicah.
Leta 1989 je diplomirala in leta 2001 magistrirala na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani. Poklicno pot je začela leta 1989 na Občini Jesenice, nadaljevala kot vodja kontrolinga projektov in družb v GPG d.d. Grosuplje. Leta 1996 se je zaposlila na Občini Kranjska Gora kot svetovalka za investicije in leta 1999 prevzela vodenje Zavoda za promocijo in razvoj turizma v občini Kranjska Gora. Poklicno pot je leta 2001 nadaljevala na Ministrstvu za gospodarstvo kot državna podsekretarka za področje turizma. Med leti 2005 in 2008 je pridobljeno znanje in izkušnje prenašala na študente Turistice Portorož Univerze na Primorskem in Višje šole za gostinstvo in turizem Bled. Ob tem je bila tudi samostojna podjetnica. Novembra 2008 je bila imenovana za državno sekretarko na ministrstvu za gospodarstvo in julija 2010 za ministrico za gospodarstvo.
Po odhodu z ministrske funkcije zopet nadaljuje svojo pot v gospodarstvu, kjer s svojim podjetjem deluje na področju poslovnega in razvojnega svetovanja doma, predvsem pa v EU, SEE, v Afriki in v Braziliji. Je mentorica mladih podjetnikov in študentov turizma, vedno pripravljena podpreti ideje, s katerimi bi se življenje ljudi izboljšalo
Od leta 2006 ima status raziskovalke za področje managementa v turizmu. Je avtorica ali soavtorica številnih strateških in razvojnih dokumentov na lokalnem, regionalnem in nacionalnem nivoju, pretežno na področju razvoja podjetništva in turizma.
V stranki Zares od leta 2012 vodi Programski odbor za razvoj ter je članica kolegija predsednika stranke.
Aktivna je tudi na družbenem področju. Zaresovci jo poznajo kot odločno in večno optimistko, ki s svojo pozitivno energijo spodbudno vpliva na vse okrog sebe, kot mater dveh otrok in človeka, ki vedno najde dobro besedo in pomaga prijateljem, znancem, pa tudi vsem, ki jih sreča na poti.
dr. Andrej Rus
Andrej v dobri minuti:
Rojen leta 1962 v Ljubljani. Študiral je sociologijo na tedanji FSPN (danes Fakulteta za družbene vede – FDV). Leta 1984 je prišlo do bojkota stanarin v študentskih domovih in upor se je kmalu preoblikoval v študentsko gibanje. Kot eden od njegovih voditeljev je po treh letih aktivizma postal član prvega alternativnega vodstva študentske organizacije in urednik Tribune. Po opravljeni diplomi , za katero je prejel študentsko Prešernovo nagrado, je odšel na študij sociologije na Columbia University v New Yorku, kjer je doktoriral iz sociologije organizacij. Po vrnitvi v Slovenijo je najprej delal kot svetovalec v NLB, nato pa se je zaposlil na FDV, kjer predava predmete s področja organizacij in menedžmenta ter vodi raziskovalni center.
V politiko je vstopil na listi Zorana Jankoviča in bil leta 2006 izvoljen v Mestni svet občine Ljubljana leta 2008 pa v državni svet kot predstavnik MOL. Sodeloval je pri porajanju Zares in bil med njegovimi ustanovnimi člani. Na prvi konvenciji je bil izvoljen za enega od šestih podpredsednikov Zares vendar v času delovanja v vladi ni zasedel pomembne funkcije. Leta 2010 je končal mandat v mestnem svetu, leta 2012 pa v državnem svetu. Po zamenjavi vodstva Zares ni več zasedal političnih funkcij.
Na listo za evropskega poslanca je bil uvrščen na drugo mesto in sicer po kriteriju strokovnosti, ki je bil vodilo za nabor kandidatov Zares za evropske volitve. Na listo se je uvrstil s svojim delovanjem na področju korporativnega upravljanja in upravljanja javnega sektorja, ki ostaja osrednja tema slovenske in vse bolj tudi evropske politike.
Sam se ne uvršča med evroskeptike. Kritičen pa je do evropske komisije, ki je v času krize izvajala politike, ki so favorizirale stare članice in penalizirale male države ter države periferije. Evropska komisija je zaradi svoje pristranske politike ogrozila obstoj evropske unije, kar se vidi v porastu evroskepticizma povsod po Evropi. Zato se ne zavzema za manj temveč za več Evrope. Glavna usmeritev je vztrajanje na duhu evropske pogodbe, ki temelji na enakopravnosti vseh članic ne glede na interese in velikost njihovih bank, čemur bi morali posvečati glavno pozornost vsi slovenski poslanci in poslanke v evropskem parlamentu.
Hkrati je zelo kritičen do sedanjih evropskih poslancev iz vrst desnice, ki so podpisniki deklaracije Evropske ljudske stranke o Sloveniji. Meni, da gre pri tem za kolaboracijo evropskih poslancev z evropskimi konservativnimi silami v izrazito škodo Slovenije ter za pritlehen poskus, da bi svoje članstvo v evropskem parlamentu izrabili za pridobivanje točk svojih političnih strank na domačem političnem preddverju. Deklaracija EPP s svojim izrecnim vpletanjem v en sam sodni primer, ki je bil tedaj v procesu sojenja pred slovenskimi sodišči, predstavlja poskus političnega vplivanja na delo neodvisnih sodišč v Sloveniji s strani evropskih političnih strank. To je najnižja točka, ki jo je doslej dosegla evropska politika, žal na pobudo slovenskih poslancev v evropskem parlamentu. Zato meni, da bi ti morali nositi odgovornost za svoja dejanja, namesto da so nosilci kandidatnih list slovenskih desnih strank. Tudi zato bo v Evropskem parlamentu sprožil razpravo o primernosti vpletanja evropskih političnih strank v neodvisne institucije suverenih držav članic.
Ivana Gornik
Ivana v več kot minuti in manj kot dveh:
Rojena 6.1.1972 v Beogradu v Srbiji, skupaj s hčerko živi v Sloveniji, v Slovenj Gradcu, mestu Glasniku miru. Je profesorica angleškega jezika. Diplomirala je leta 2011 na Filozofski fakulteti v Ljubljani, smer Angleški jezik in književnost. V času študija je nekaj časa prevajala filme, kratek čas je opravljala administrativna dela pri Kranjski investicijski družbi ter na Arnesu. Do leta 2006 je poučevala angleški jezik na različnih šolah v Slovenj Gradcu.
Leta 2007 si je na smučanju poškodovala hrbtenico in odtlej uporablja invalidski voziček. V istem letu je bila rehabilitirana, leta 2009 pa sta sledili še dve operaciji, nakar je bila invalidsko upokojena.
Ivana Gornik je vključena v stranko Zares, v Zvezo paraplegikov Slovenije ter v Društvo paraplegikov Koroške, kjer se vključuje v različne dejavnosti.
Rada komunicira z ljudmi, poleti kolesari (ležeče ročno kolo) ter obožuje tuje jezike: tekoče govori angleško in srbsko, njeno znanje nemščine je dobro, znanje francoščine pa je srednje dobro. Najraje bere v angleščini. Po naravi je optimistka, naravnana je v iskanje rešitev, zelo rada se povezuje in sodeluje z ljudmi. Želi se učiti še kakšnih tujih jezikov.
Ivana Gornik verjame, da je prihodnost v »skupaj«, da se moramo med seboj poslušati in se truditi slišati, da je potrebno vedno znova zaščititi ter se ozirati na ranljive in najšibkejše skupine naše družbene skupnosti, katerih del je tudi sama, kajti človeško dostojanstvo je krhko in dragoceno. Meni tudi, da se moramo vsi učiti strpnosti, vedno znova vaditi prijaznost in se nikoli ne predati.
Vito Rožej
Vito v 100 sekundah:
Rojen je 9. maja 1974 v Ljubljani. Odraščal je v Kranju. Po maturi na tamkajšnji gimnaziji je na Filozofski fakulteti v Ljubljani študiral filozofijo in sociologijo. Kot novinar, napovedovalec in odgovorni urednik je delal na radiju Študent, Valu 202 in TV Slovenija, kasneje pa kot igralec in lutkar sodeloval z gledališčem Glej, Cankarjevim domom, Špas teatrom,…. Najbolj znani sta njegovi vlogi v televizijski nanizanki TV Dober dan (POP TV) in naslovna v otroški lutkovni seriji Zajček Bine (otroški program RTV Slovenija). Že kot študent je bil aktiven v ŠOU Ljubljana (mednarodno sodelovanje) ter v Zvezi študentskih klubov Slovenije. Je tudi predsednik Kulturno umetniškega društva France Prešeren iz ljubljanskega Trnovega (organizator mednarodnih festivalov Trnfest, Emonska promenada…), kamor ga je zvabilo improvizacijsko gledališče. Dvakrat je bil izvoljen tudi za svetnika Mestne občine Kranj, v mandatu 2008-2011 pa je bil nadomestni poslanec v Državnem zboru in tudi podpredsednik Odbora DZ za kulturo, izobraževanje in šport. Odtlej se, kot samostojni podjetnik ponovno ukvarja z lutkarstvom, kot ustvarjalec in animator ter tudi kot mentor amaterskim in otroškim skupinam. Z družino (partnerko, 6 in 5-letnima sinovoma ter 3-letno hčerko) živi v ljubljanskih Mostah.
mag. Simona Potočnik
Simonina minutka:
Simona Potočnik, rojena 13.1.1967 v Celju, je osnovno in srednjo šolo obiskovala v Celju. Že v osnovni šoli se je odločila, da bo njena pot usmerjena v ekonomijo in tako je leta 1989 diplomirala na Visoki poslovni šoli v Mariboru. Istega leta je začela svojo poslovno pot kot pripravnica v Aeru, delo nadaljevala v samostojnem Cetisu v planu in analizah, kasneje pa še kot poslovna revizorka in svetovalka.
V tem obdobju je končala tudi magistrski študij ekonomije in v letu 1996 prevzela delo pomočnice glavnega direktorja, ki ga je uspešno opravljala vse do avgusta 2005, ko je prevzela mesto glavne direktorice Cetisa.
V letu 2005 se je uvrstila med deset finalistov za naj Celjana, revija Kapital pa jo je razglasila za eno izmed 50 najvplivnejših poslovnih žensk v letu 2005. V svojem delovanju je bila aktivna kot članica Nadzornega sveta gabonskega podjetja SNLS, predsednica društva ekonomistov Celje, članica društva FAM, članica Združenja Manager, članica Nadzornega sveta Cetis Graf in tudi kot predsednica Rokometnega kluba Celeia Celje v letu 2002.
Za kratek čas je prevzela krizno vodenje podjetja Garant, ki pa zaradi pomanjkanja likvidnih sredstev ni moglo nadaljevati svoje poslovne poti.
Danes še vedno deluje kot direktorica zasebnega podjetja za krizni management. V svojem življenju skuša slediti moralnim in etičnim načelom ne glede na ceno, ki jo zahtevajo. Meni, da je to ena od redkih vrlin v današnjem svetu. Prav tako sledi ciljem, ki si jih je zastavila že v svojem najzgodnejšem obdobju ter tudi kasneje in so bili marsikdaj visoko zastavljeni, pa vendarle doseženi.
Sodelavci, prijatelji ter tudi drugi, jo poznajo kot odprto osebo, dostopno, pozitivno razmišljajočo, vedno pripravljeno pomagati, natančno, odgovorno, hkrati pa tudi kot osebo z velikimi strokovnimi kompetencami. Poleg tega, da se uspešno spopada s poslovnim svetom, pa je tudi žena in mati treh otrok.
Matic Smrekar
Matic v 50 sekundah:
Rodil se je 23. maja 1984 v Ljubljani. Leta 2003 je maturiral na Gimnaziji Ledina, 2009 pa opravil maturitetne izpite na Srednji glasbeni in baletni šoli v Ljubljani, smer Jazz in zabavna glasba, jazz kitara. Od leta 2003 je vpisan na astronomsko-geofizikalno smer študija fizike na Fakulteti za matematiko in fiziko, UL. Od leta 1999 do absolventskega staža študija je bil prejemnik štipendije za nadarjene (Zoisova štipendiija).
Leta 2008 je začel s poučevanjem kitare na Glasbeni šoli Vox v Ljubljani, kjer je od leta 2011 tudi zaposlen. Od leta 2012 sodeluje pri poučevanju glasbe v okviru projekta Moj prijatelj glasba.
Je ljubitelj opazovanja zvezd in nočnega neba. Skupaj z ekipo mladih astronomov je ustanovitelj in nato vodja najbolj aktivnega astronomskega društva v Sloveniji (Astronomsko društvo Labod) med letoma 2010 in 2014.
Od leta 2000 se intenzivno ukvarja z izobraževanjem in raziskovanjem na področju astronomije.Tako je vodil različne astronomske krožke na ljubljanskih srednjih šolah. Od leta 2003 do 2008 je bil vodja astronomskega krožka na Gimnaziji Ledina in vmes eno leto na tehnični gimnaziji BIC Ljubljana. Od leta 2006 je bil vodja izobraževalnih programov Ustvarjalnega astronomskega društva in med 2010 in 2014 Astronomskega društva Labod .
Od leta 2005 aktivno vodi in organizira domače in mednarodne mladinske projekte – izobraževanje mladih demonstratorjev astronomskih programov, izobraževanje učiteljev na področju astronomije, astronomska predavanja, delavnice, tabori, vodena opazovanja nočnega neba, delavnice in tabori za nadarjene (Zoisove štipendiste), vodja mladinskih obiskov mednarodnih konferenc in srečanj, vodja in orgaizator javnih opazovanj in mentor pri mladinskih raziskovalnih nalogah. Od leta 2005 do 2013 je bil organizator, mentor in vodja največjega astronomskega tabora v Sloveniji – Mladinski astronomski raziskovalni tabor, MART.
Od leta 2006 se v okviru astronomskih društev, projektov in Društva za temno nebo Slovenije aktivno ukvarja z okoljevarstvom, predvsem s problemom svetlobnega onesnaževanja.
Aktivno se ukvarja s popularizacijo in promocijo znanosti, raziskovanja, predvsem na področju astronomije ter obveščanjem medijev in javnosti o pomembnejših astronomskih dogodkih. Redno objavlja prispevke v revijah Spika in Vzajemna, občasno pa tudi v vseh drugih tiskanih in spletnih medijih, radijskih in televizijskih oddajah. V Astronomskem društvu Labod je odgovoren za odnose z mediji in obveščanje javnosti ter urednik spletnih strani organizacij. Od leta 2012 pripravlja redne tedenske astronomske prispevke za RTV (Dobra ura).
Od leta 2012 je predsednik Zares aktivnih, podmladka politične stranke Zares. Je član kolegija predsednika in sveta stranke. V tem času redno sodeluje in aktivno deluje v aktivnostih Mladinskega sveta Slovenije.
Osebnostno ga prijatelji in znanci označujejo kot radovednega, strastnega sangvinika in kolerika, zagrizenega, nepopustljivega in energičnega mladinskega delavca, ki prisega na ekipno delo in razvoj. Udoben kavč s poležavanjem ni ravno njegovo domače okolje. Če že ne drugače, ga raje zamenja za tekaške copate, kimono ali kolesarski stol.
dr. Cvetka Ribarič Lasnik
Cvetka v tričetrt minute:
Cvetka Ribarič Lasnik, rojena 13.04.1960 v Slovenj Gradcu, je mati hčerke Neže in stanuje v Velenju. Je doktorica bioloških znanosti in mednarodno uveljavljena raziskovalka s področja varstva okolja, višja znanstvena sodelavka in habilitirana v docentko za ekologijo na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani. Zaposlena je na delovnem mestu direktorice na Inštitutu za okolje in prostor v Celju in kot raziskovalka na Visoki šoli za tehnologijo polimerov v Slovenj Gradcu. Poučuje na Visoki šoli za varstvo okolja v Velenju, kjer je nosilka predmetov Vpliv industrije na okolje in Metode monitoringa.
Znanstveno-raziskovalno izpopolnjevanje je potekalo predvsem na Gozdarskem inštitutu v Ljubljani, Biotehniški fakulteti v Ljubljani, Institute for Plant Physiology Karl Pfranzens University v Gradcu in Cambridgu.
Bila je pomočnica direktorja na ERICo Velenje, vodja oddelka za raziskovalno dejavnost, predsednica Znanstvenega sveta, PVK (predstavnik vodstva za kakovost obvladovanje kakovosti poslovanja inštituta po mednarodnem standardu SIST ISO 9001/95, SIST ISO 9001/2000) in vodja Raziskovalne skupine ERICo Velenje. Na Ekoremediacijskem tehnološkem centru v Celju je bila direktorica in vodja raziskovalne skupine.
Od leta 2006 je soustanoviteljica in direktorica Inštituta za okolje in prostor, kjer je tudi vodja raziskovalne skupine.
Je mentorica diplomantom, magistrantom in doktorandom na različnih visokošolskih zavodih in fakultetah.
Od leta 2012 je podpredsednica stranke Zares – socialno liberalni.
Je članica Društva za rastlinsko fiziologijo Slovenije in Društva ekologov Slovenije.
Bila je recenzentka mednarodnih projektov s področja ekologije v Bruslju in v obdobju 1999-2006 predstavnik Slovenije v EU (Bruselj): Strokovnjak Republike Slovenije v konfiguracijah ustreznih organov in odborov, ki jih je ustanovila Evropska komisija za spremljanje in izvajanje 5 in 6. okvirnega programa, za podprogram »Trajnostni razvoj, globalne spremembe in ekosistemi«.
dr. Pavel Gantar
Pavel v poldrugi minuti:
Pavel Gantar je bil rojen 26. oktobra 1949 v Gorenji vasi nad Škofjo Loko. Po osnovni šoli v Gorenji vasi se je vpisal na industrijsko poklicno šolo Litostroj v Ljubljani. Izučil se je za poklic modelnega mizarja. Na Fakulteti za sociologijo, politične vede in novinarstvo v Ljubljani je pri akademiku dr. Zdravku Mlinarju diplomiral (1974) in magistriral (1983). Leta 1976 je postal asistent pri predmetu Sociologija lokalnih skupnosti in pozneje pri Prostorski sociologiji. Leta 1989 je doktoriral na Oddelku za sociologijo Univerze v Zagrebu s temo “Sociološka kritika teorij planiranja”.
Bil je glavni urednik časopisa za kritiko znanosti (1978-80) in član mnogih uredniških odborov. V obdobju 1984 – 1990 je bil dejaven v novih družbenih gibanjih, je avtor člankov o civilni družbi pod socializmom, bil je kolumnist revije Mladina ter je v obdobju 1986-1991 predsedoval kulturnemu društvu ŠKUC-Foruma. Bil je ustanovni član Odbora za zaščito človekovih pravic in član kolegija odbora od maja 1988 do maja 1990.
V letih 1974-1994 je delal kot pedagog in raziskovalec na Fakulteti za družbene vede na področju prostorskega razvoja, urbanističnega planiranja in okolja ter bil član Sveta za urbanizem v Ljubljani. Do izvolitve na mesto predsednika Državnega zbora je bil docent za Prostorsko sociologijo na Fakulteti za družbene vede, ta predmet pa je predaval tudi na Fakulteti za arhitekturo, Biotehniški Fakulteti in Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani.
Od marca 1994 do junija 2000 je bil v Drnovškovi vladi minister za okolje in prostor, od januarja 2001 do decembra 2004 pa minister za informacijsko družbo. V mandatu 2004-2008 je bil poslanec Državnega zbora.
Leta 2006 je izstopil iz Liberalne demokracije Slovenije in bil ustanovitelj najprej Združenja za novo politiko Zares (marec 2007) in zatem stranke Zares (6. 10. 2007).
15. oktobra 2008 je bil kot predstavnik stranke Zares izvoljen na mesto predsednika Državnega zbora Republike Slovenije. Z mesta predsednika Državnega zbora je odstopil 2. septembra 2011, po tem ko je stranka Zares junija 2011 izstopila iz koalicije. Marca 2012 je bil izvoljen za predsednika stranke Zares. To funkcijo opravlja še danes.