Felicita Medved
»Edinstven izziv, ki ga prinašajo vprašanja okolja, podnebnih sprememb in energetske varnosti, zahteva enotno akcijo celotne Evrope.«
»Želim, da Evropa postane učinkovito gospodarstvo nizkoogljične družbe, kjer sta trajnostna raba naravnih virov in gospodarski razvoj usklajena za doseganje ciljev podnebne politike.«
Edinstven izziv, ki ga prinašajo vprašanja okolja, podnebnih sprememb in energetske varnosti, zahteva enotno akcijo celotne Evrope. Vzemimo ta izziv ZARES: postavimo si obvezujoče cilje, zahtevajmo učinkovite rezultate z zakonodajo in s sodelovanjem držav članic, ki je prav na teh področjih izrednega pomena. Politika naše stranke temelji na zavezi trajnostnemu razvoju in prepričanju, da mora vsak posameznik z lastnim ravnanjem prispevati k izboljševanju stanja okolja. Prizadevajmo si za to, da bo naša prijaznost do okolja hkrati enostavna in donosna. Naj bodo podnebju prijaznejše alternative tudi cenejše – ne glede na to, ali potujemo, kupujemo ali stanujemo. Kar pa škodi našemu okolju, naj bo tudi ustrezno dražje.
Želim, da Evropa postane uspešna ‘nizkoogljična’ družba, kjer sta trajnostna raba naravnih virov in gospodarski razvoj usklajena za doseganje ciljev podnebne politike. Za to pa moramo poleg razvoja tehnologije spremeniti tudi vrednote in način življenja.
V Evropskem parlamentu se bom zavzemala za:
- učinkovito okoljsko politiko pri spopadanju s podnebnimi spremembami (zmanjšanje emisij toplogrednih plinov za 30 odstotkov; uvedba strožjih zahtev na področjih izrabe energije, trajnostne mobilnosti, sonaravnega kmetijstva, mestnega okolja in razvoja podeželja; spodbujanje trgovine z blagom, storitvami in tehnologijami, ki so podnebno prijazni; odprava carin za države izven Unije),
- regledno okoljsko politiko (poenostavitev evropskega okoljskega pravnega reda in mehanizmov za njegovo izvajanje; dogovor o okoljskih dajatvah; omogočanje državam članicam, da imajo nižje ali ničelne stopnje davka na obnovljiva goriva),
- namensko financiranje (povišanje proračunskega deleža za energetsko in podnebno področje; namenitev sredstev iz okoljskih dajatev za spodbujanje trajnostnega razvoja, vlaganja v znanost, raziskovanje in sodobne, okolju prijazne tehnologije),
- dosledno upoštevanje zakonodaje Evropske unije in mednarodnih konvencij (dodatno: uvedba »okoljskega sodišča«, da bi Evropska komisija imela pravico ustaviti okolju nevarne dejavnosti, ki so v nasprotju s pravom Evropske skupnosti, in kaznovati kršitelje).
Prehod v nizkoogljično družbo mora biti hiter. Sedanji cilj EU, da do leta 2020 zmanjša emisije toplogrednih plinov za 20 odstotkov z 20 odstotnim deležem obnovljivih virov energije v skupni porabi energije, je pomemben korak za dosego cilja Evrope brez fosilnih goriv. V ospredju naše strateške energetske pobude so obnovljivi in okoljsko nizko obremenjujoči viri energije (sončni, vetrni, geotermalni in vodni viri, energija iz biomase, reciklažnih procesov in energija morja). ZARES verjamemo, da je sončna energija največji izziv tretjega tisočletja. Danes se temu obnovljivemu viru ne namenja dovolj pozornosti, saj to ni v interesu nosilcev prevladujočih in donosnih energetskih strategij. A v tesnem partnerstvu med severnim in južnim Sredozemljem utegne postati okolju najbolj prijazna in najbolj demokratična energetska revolucija.
Vzporedno bi si Unija morala prizadevati za graditev stabilnih političnih odnosov z dobavitelji zunaj Unije. ZARES menimo, da je potrebno imeti proti drugim dobaviteljem energije skupno energetsko strategijo, ki omogoča dostop do energije po tržni ceni ter da je treba razviti in olajšati naložbe v novo energetsko proizvodnjo in infrastrukturo.
V Evropskem parlamentu bom podpirala uskladitev energetske politike na celotnem ozemlju Unije, vključno z javnimi naročili ter finančnimi spodbudami. Pri tem naj države članice same odločajo o selekciji in kombinaciji energentov. Zavzemala se bom se za inovacije na področjih trajnostne energijske proizvodnje in izrabe energije.
Vzemimo Evropo ZARES.