Hrvaška na seji DZ
V okviru januarske redne seje zbora poslank in poslancev je danes na dnevnem redu med drugim tudi Predlog zakona o ratifikaciji Protokola o pristopu Republike Hrvaške k Severnoatlantski pogodbi. Predlog zakona bo izglasovan, če bosta zanj glasovali dve tretjini vseh poslank in poslancev.
V zvezi s Hrvaškim pridruževanjem zvezi NATO na kratko povzemamo nekatere dogodke, ki so odmevali tudi v javnosti:
-Dne 21. januarja 2009 Državni svet pritrdi mnenju komisije DS za mednarodne odnose in evropske zadeve, da bi moral Državni zbor preložiti odločanje o ratifikaciji protokola o vstopu Hrvaške v zvezo Nato, ne glede na sprejet časovni načrt vključevanja povabljenih držav v zavezništvo. Komisija je v svojem mnenju omenjala tudi odnos Hrvaške do tradicij NDH med drugo svetovno vojno. Predsedujoči DS Blaž Kavčič za komercialno TV pojasni, da mora Hrvaška razčistiti vprašanja iz preteklosti, tudi do ideoloških ostankov nacizma in ustaštva na Hrvaškem in entitete NDH.
-Dne 22. januarja 2009 se je sestal Odbor za zunanjo politiko Državnega zbora. Na dnevnem redu seje je bila med drugim tudi razprava o ratifikaciji pristopnega protokola Hrvaške v Nato. Ker so se poslanke in poslanci želeli seznaniti z vso dokumentacijo, ki jo je Hrvaška predložila v fazi približevanja Natu, je bila seja preložena na ponedeljek, 26. januar 2009.
-Dne 25. januarja 2009 predsednik Državnega sveta na proslavi v Domu španskih borcev ob Dnevu spomina na holokavst (27.1.) govori o tem, da se Hrvaška ni nikoli distancirala od ustaštva.
-Dne 26. januarja 2009 je Odbor za zunanjo politiko DZ podprl ratifikacijo. Od 19 članov odbora je ZA glasovalo 16, PROTI pa so bili 3: Radovan Žerjav (SLS), Srečko Prijatelj (SNS) in nepovezani poslanec Franc Pukšič. V SNS so ob tem opozorili, da bodo zahtevali sklic referenduma, če bo DZ podprl ratifikacijo vstopa Hrvaške v Nato. Državni svet pa je napovedal uporabo pravice veta. Predsednik Odbora za zunanjo politiko in poslanec Zares Ivo Vajgl je v zvezi z morebitnim referendumom poudaril, da skrajnost ni produktivna, referendum pa bi, po njegovih besedah, obremenil odnose med sosednjima državama.
-Dne 29. januarja 2009 je pod točko 13. redne seje zbora poslank in poslancev uvrščena točka Predlog zakona o ratifikaciji Protokola o pristopu Republike Hrvaške k Severnoatlantski pogodbi. Za točko je predvidenih 50 minut, od tega prvih pet minut za dopolnilno obrazložitev predlagatelja (vlade) in pet minut za predstavitev poročila matičnega delovnega telesa, Odbora za zunanjo politiko, ki ga bo predstavil Ivo Vajgl. Za potrditev predloga zakona je potrebna dvotretjinska večina glasov vseh poslank in poslancev.