Tudi nov vladni pokrajinski predlog nedomišljen
Poslanec Zares Vili Trofenik je v današnji izjavi za medije ocenil, da je nov pokrajinski zemljevid, ki ga je predstavila vlada in prinaša razdelitev Slovenije na 12 + 1 pokrajin, enako nekakovosten ali celo slabši od prvotnega predloga za razdelitev na 14 pokrajin.Trofenik je pojasnil, da je referendumsko vprašanje, kot ga je predlagala vlada v napovedanem razpisu posvetovalnega referenduma o ustanovitvi pokrajin zavestna manipulacija in ima vgrajen konflikt. Prebivalke in prebivalci namreč ob takšnem vprašanju ne bi mogli odločati o tem, ali se strinjajo s predlagano regionalizacijo. Takšnega referenduma ni mogoče podpreti, razen če bo vlada vprašanje na naš predlog ustrezno spremenila in vanj vgradila tudi dopolnitev, po kateri bi se ljudje lahko izrekli o tem, koliko pokrajin si želijo.
Vlada je pri novem predlogu prekoračila zgornjo mejo osmih pokrajin, ki so še sprejemljive na podlagi strokovnih argumentov, zlasti z vidika finančne avtonomije in pristojnosti pokrajin. Takšen predlog ni strokovno utemeljen in je izključno politične narave. “Gre za izključno politično propagando oziroma predvolilno kampanjo ene politične opcije na račun državnih financ oziroma vseh davkoplačevalcev,” je opozoril Vili Trofenik.
V Zares podpiramo premišljeno, kakovostno zasnovano in odgovorno decentralizacijo. Pripravljeni smo se pogovarjati o strokovno podkrepljenih rešitvah in sodelovati – tako pri predlogu pokrajinskega zemljevida kot tudi pri oblikovanju referendumskega vprašanja. Ob tem odločno zavračamo podtikanja, da nasprotujemo regionalizaciji ali da jo namenoma zaviramo. “Regionalizaciji dejansko nasprotujejo tisti, ki prinašajo nestrokovne in nedomišljene predloge,” je dejal Trofenik.
Vladni predlog posvetovalnega referenduma v ničemer ni primerljiv s predlogom posvetovalnega referenduma, ki smo ga januarja pripravili v Zares in s katerim smo želeli državljane vprašati, koliko in kakšne pokrajine podpirajo. Vladni referendum je manipulacija, saj so se zatekli k takšnemu referendumu, kot ga poznamo pri ustanavljanju občin (ko je občina najprej definirana, potem pa vprašajo ljudi ali bi imeli občino ali ne).
Predsednik vlade Janez Janša in minister za lokalno samoupravo in regionalno politiko Ivan Žagar znova zanikata sama sebe, saj ves čas trdita, da sta dovzetna in odprta za pogovore, sodelovanje in kakovostne predloge, obenem pa sta – brez kakršnekoli razprave – v državni zbor prinesla nov predlog ustanovitve pokrajin. Vladajoča koalicija želi razdeliti Slovenijo na podlagi lastnih političnih ambicij.
Spomniti velja, da sta predsednik vlade Janez Janša in minister Žagar Zaresov predlog za posvetovalni referendum o pokrajinah označila kot uperjenega zoper vlado. Ocenila sta, da gre za politično nagajanje in da takšen referendum nikakor ni potreben, saj naj bi svoje mnenje o predlagani pokrajinski zakonodaji večkrat predstavile že lokalne skupnosti. Medtem ko je poslanec največje koalicijske stranke SDS Franc Pukšič omenjeni referendum Zares ocenil kot protiustavnega, je spomnil poslanec Trofenik.