4. konvencija – predlog sprememb statuta
(opomba: izbrisani deli statuta so označeni z rdečo in prečrtani, novi deli so zeleni, obrazložitve predlogov pa so ležeče)
PREDLOG SPREMEMB STATUTA
3. člen
Članica ali član lahko v skladu z zakonom postane vsaka državljanka in državljan RS, pa tudi državljanka in državljan države članice EU, ki podpiše izpolnjeno pristopno izjavo, s katero sprejme statut in program stranke. Članstvo nastopi z vpisom v register članic in članov, ki se vodi na sedežu stranke.
Komisija za statut lahko v sedmih dneh po prejemu pristopne izjave zavrne vpis v seznam članic in članov, če dotedanje delo, javno nastopanje ali drugo javno ravnanje podpisnice ali podpisnika pristopne izjave očitno nasprotuje ciljem in programskim prizadevanjem stranke. Na odločitev komisije je možna pritožba, ki jo obravnava svet stranke na prvi naslednji seji. Odločitev sveta stranke je dokončna.
Članica oziroma član stranke je hkrati članica oziroma član pokrajinskega in občinskega odbora, kjer ima stalno prebivališče, razen če sam/a izrazi , da želi biti član oziroma članica pokrajinskega in občinskega odbora, kjer ima začasno prebivališče drugačno željo .
OBRAZLOŽITEV:
Ob pisanju statuta stranke je bil namen te določbe statuta omogočiti vsem tistim članicam in članom, ki začasno prebivajo izven kraja stalnega bivališča (ker tam npr. študirajo), da se lahko zaradi dislokacije med dejanskim bivanjem in stalnim bivališčem odločijo, da bodo delovali v občinskem in s tem tudi pokrajinskem odboru v občini (pokrajini), kjer prebivajo začasno. V praksi pa se je izkazalo, da se ta določba izrablja tudi za namene, za katere ni bila predvidena. Možnost prehajanja iz občinskega odbora v občinski odbor je postala tudi manipulativno orodje, ki se izrablja v volilne namene znotraj občinskih odborov.
3a. člen
Vsaka državljanka in državljan RS, pa tudi državljanka in državljan države članice EU, lahko postane simpatizerka oziroma simpatizer stranke .
5. člen
Članica ali član stranke ima pravico:
– da sooblikuje in souresničuje politiko stranke;
– da je obveščena oziroma obveščen o delu stranke in da od vodstva stranke dobi odgovore na postavljena vprašanja;
– da voli in je voljen/a v organe stranke;
– da kandidira za uvrstitev na kandidatne liste stranke za volitve v predstavniška telesa.
Članica ali član stranke ima dolžnost:
– da se ravna po statutu in programu stranke;
– da aktivno sodeluje v organih, v katere je bil/a izvoljen/a ali imenovan/a ter uresničuje sklepe organov stranke;
– da plačuje članarino, kot to določa poseben pravilnik.
Simpatizerka ali simpatizer stranke lahko sooblikuje in sodeluje pri uresničevanju politike stranke, ima pravico biti obveščen o delu stranke in od vodstva stranke dobiti odgovore na zastavljena vprašanja. Nima pa pravice biti voljen/a v organe stranke in nima glasovalne pravice pri odločanju na organih stranke, razen v programskih odborih stranke.
OBRAZLOŽITEV:
Z novim 3a. členom ter spremembami in dopolnitvami 5. člena statuta se ureja status simpatizerk in simpatizerjev stranke; ta status doslej ni bil urejen v nobenem strankinem aktu, pri čemer se evidenca simpatizerjev že vodi.
7. člen
Članstvo v stranki preneha s pisno izstopno izjavo, z izbrisom, s smrtjo ali z izključitvijo.
Izbris iz registra članic in članov stranke je možen izključno zaradi neplačevanja članarine, kot to določa poseben pravilnik.
Članica ali član je izključena oziroma izključen iz stranke, če huje krši statut in deluje v nasprotju s programom stranke; če s svojim delom, javnim nastopanjem ali drugim ravnanjem stranki povzroči politično ali materialno škodo; če postane članica oziroma član druge politične stranke, ki je registrirana v Republiki Sloveniji ali kandidira na njenih listah na volitvah v predstavniška telesa.
Predlog za izključitev iz stranke lahko poda vsaka članica oziroma član stranke ali organ stranke.
O izključitvi članice oziroma člana odloča komisija za statut v skladu s pravilnikom, ki ga sprejme svet stranke. Pred dokončnim odločanjem mora komisija dati članici oziroma članu možnost, da se opredeli do navedb v predlogu za izključitev.
Zoper sklep o izključitvi se članica ali član lahko pritoži v roku tridesetih petnajst dni od izdaje sklepa na svet stranke. Odločitev sveta stranke je dokončna.
OBRAZLOŽITEV:
Ker je postopek izključitve dolgotrajen, se predlaga, da se razumno skrajša rok za pritožbo.
12. člen
Najvišji organ med konvencijama je svet stranke, ki ga sestavljajo:
– predsednica oziroma predsednik;
– podpredsednica oziroma podpredsednik;
– sekretarka oziroma sekretar stranke;
– predsednice in predsedniki pokrajinskih odborov ter po ena predstavnica in po en predstavnik iz vsakega pokrajinskega odbora;
– predsednice in predsedniki programskih odborov stranke;
– predsednica oziroma predsednik kluba mladih podmladka Zares aktivni ;
– poslanke in poslanci v državnem zboru in evropskem parlamentu ter članice in člani vlade;
– deset voljenih članic in članov.
Voljene članice in člane sveta na predlog kolegija volijo vse članice in člani stranke. Če število kandidatk in kandidatov, ki so podali soglasja h kandidaturi to omogoča, mora kolegij uvrstiti na kandidatno listo najmanj za polovico več kandidatk in kandidatov, kot se jih voli.
Predstavnico in predstavnika pokrajinskega odbora izvoli svet tega pokrajinskega odbora. Predsednica oziroma predsednik pokrajinskega odbora, predstavnica in predstavnik pokrajinskega odbora morajo biti članice oziroma člani različnih občinskih odborov.
Svet stranke sklicuje in vodi predsednica oziroma predsednik sveta, po njenem oziroma njegovem pooblastilu pa podpredsednica oziroma podpredsednik sveta.
Na sejo sveta lahko predsednica sveta oziroma predsednik sveta povabi tudi druge udeležence, ki lahko prispevajo h kakovosti obravnave posameznega vprašanja.
Svet zaseda po potrebi, najmanj pa enkrat mesečno.
Če katerikoli organ stranke, poslanska skupina v državnem zboru, klub mladih podmladek stranke Zares aktivni ali ena tretjina članic in članov sveta zahtevajo sklic sveta, ga mora predsednica oziroma predsednik sveta sklicati najkasneje v roku štirinajstih dni od prejema zahteve.
OBRAZLOŽITEV:
Na predlog podmladka stranke se v statutu izbriše besedna zveza »klub mladih« in se jo v 12. členu ter posledično tudi v 15. in 23. členu nadomesti z besedno zvezo »podmladek stranke Zares aktivni.
15. člen
Stranka ima najmanj dve podpredsednici oziroma podpredsednika. Ena od podpredsednic oziroma eden od podpredsednikov je po položaju predsednica oziroma predsednik podmladka stranke Zares aktivni kluba mladih.
Podpredsednica oziroma podpredsednik stranke izvršuje pooblastila, določena s tem statutom in navodili predsednika stranke.
V primeru predsednikove odsotnosti predstavlja stranko v javnosti podpredsednica oziroma podpredsednik stranke, ki jo oziroma ga določi predsednica oziroma predsednik stranke.
Podpredsednico oziroma podpredsednika stranke volijo vse članice in člani stranke neposredno, razen podpredsednice oz. podpredsednika, ki je po položaju predsednica oziroma predsednik podmladka stranke Zares aktivni kluba mladih.
18. člen
Komisija za statut ima predsednico oziroma predsednika ter pet članic in članov.
Članstvo v komisiji za statut ni združljivo s članstvom v drugem organu stranke na državni ravni, razen v konvenciji.
Komisija za statut odloča na pobudo članic in članov stranke ali organov stranke.
Komisija za statut:
– daje obvezne razlage tega statuta;
– ocenjuje skladnost aktov stranke s tem statutom in v zvezi s tem daje soglasja;
– sprejema mnenja in razlage o splošnih in drugih aktih stranke;
– razveljavi tiste določbe aktov stranke, ki niso v skladu s statutom, in jih nadomesti s svojimi sklepi;
– odloča o izključitvi članice ali člana stranke;
– izvršuje druga pooblastila, določena s tem statutom.
Zoper sklepe komisije za statut je mogoča pritožba na svet stranke. Pritožba zadrži izvršitev sklepa. Odločitev sveta stranke je dokončna.
Rok za pritožbo zoper sklepe komisije za statut je trideset petnajst dni od sprejetja sklepa.
Komisija za statut deluje in odloča v skladu s pravilnikom, ki ga sprejme svet stranke.
OBRAZLOŽITEV:
Ker gre praviloma za sklepe, ki pomembno vplivajo na uveljavljanje določb statuta ali drugih aktov stranke ali za postopek izključitve, ki je dolgotrajen, se predlaga, da se razumno skrajša rok za pritožbo.
Klub mladih Podmladek stranke Zares aktivni
23. člen
Vsaka članica ali vsak član stranke do dopolnjenega devetindvajsetega leta starosti se lahko po načelu prostovoljnosti včlani v podmladek stranke Klub mladih Zares aktivni.
Klub mladih Podmladek stranke Zares aktivni je avtonomna mladinska organizacija, ki ob upoštevanju načel statuta stranke sprejme svoj statut in program.
24. člen
Članice in člani stranke v pokrajini sestavljajo pokrajinski odbor.
Obvezna organa pokrajinskega odbora sta predsednica ali predsednik odbora in svet pokrajinskega odbora.
Odbor je konstituiran, ko sprejme pravila o svojem delovanju in izvoli predsednico ali predsednika.
V svetu pokrajinskega odbora mora biti zastopana najmanj po ena predstavnica oziroma predstavnik občinskih odborov stranke v pokrajini. zastopajo občinske odbore predsednice oziroma predsedniki občinskih odborov ali njihove stalne namestnice oziroma stalni namestniki, ki jih izvolijo pristojni organi občinskih odborov. Pravila o delovanju pokrajinskega odbora lahko določijo , da zastopajo posamezni občinski odbor v svetu pokrajinskega odbora poleg predsednice oziroma predsednika občinskega odbora tudi dodatne predstavnice oziroma predstavniki občinskega odbora, vendar mora biti to določeno na osnovi števila članic in članov posameznega občinskega odbora.
Po funkciji so članice in člani sveta pokrajinskega odbora poslanke in poslanci, ki imajo stalno prebivališče na območju pokrajine, svetnice in svetniki pokrajinskega sveta ter svetnice in svetniki državnega sveta, ki imajo stalno prebivališče na območju pokrajine .Po funkciji so članice in člani sveta pokrajinskega odbora poslanke in poslanci, ki so bili izvoljeni na območju pokrajine.
Natančno število članic in članov sveta iz posameznega občinskega odbora določajo pravila o delovanju pokrajinskega odbora.
OBRAZLOŽITEV
Sprememba 4. odstavka 24. člena je predlagana, ker se je v praksi izkazalo, da je za kakovostno in učinkovito delovanje pokrajinskih odborov članstvo predsednic oziroma predsednikov občinskih odborov v svetih pokrajinskih odborov nujno; dosednja ureditev je dopuščala izjeme.
Predsednico oziroma predsednika pokrajinskega odbora voli svet pokrajinskega odbora.
Prvo sejo sveta pokrajinskega odbora skliče sekretar stranke.
Pokrajinski odbori stranke delujejo samostojno v okviru statuta, programa in programskih dokumentov stranke ter usmeritev in sklepov konvencije in sveta stranke.
Natančnejšo organiziranost pokrajinskega odbora in načela delovanja določita svet stranke s posebnim pravilnikom ter svet pokrajinskega odbora, ki na tej podlagi sprejme lastna pravila o delovanju.